Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie?

Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie?

Zakup pierwszego mieszkania to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka. Taki pierwszy lokal zwykle nabywany jest jeszcze w okresie przedmałżeńskim albo w czasie, gdy dwoje młodych ludzi planuje wspólną drogę życiową. Bycie właścicielem pierwszego mieszkania to z pewnością powód do radości ale także i okoliczność, która powoduje wiele dylematów związanych z kwestiami aranżacji wnętrz.

 

Od czego zacząć urządzanie mieszkania?

Urządzanie każdego mieszkania warto zacząć od dobrego planu. Zanim więc udamy się do sklepów na zakupy, powinniśmy się zastanowić, jaki mamy budżet na ten cel oraz jakie są nasze główne oczekiwania. Kwestia określenia budżetu jest kluczowa, bo mając te dane, będzie można zdecydować czy projektowanie oraz wykańczanie wnętrz wykonamy we własnym zakresie czy zlecimy profesjonalnym firmom. Wiele młodych osób ma ograniczone środki finansowe, trzeba więc wtedy szukać kompromisów , które pozwolą w miarę niedrogo ale i praktycznie urządzić mieszkanie. Przy aranżacji pierwszego mieszkania często brakuje doświadczenia oraz pomysłów. Warto więc zawczasu poszukać inspiracji w czasopismach branżowych, w Internecie oraz w sklepach wnętrzarskich. Na tym etapie dobrze jest też wstępnie zorientować się w cenach poszczególnych materiałów budowlanych, mebli oraz usług.

Za co zapłacimy najwięcej?

Aby nieco zaoszczędzić na wykańczaniu mieszkania warto chociaż część prac wykonać samodzielnie. Rozwiązanie to polecane jest jednak tylko tym osobom, które mają stosowne umiejętności, kogoś do pomocy oraz dysponują sprzętem i dużym samochodem do transportu. W każdym mieszkaniu najdroższymi pomieszczeniami są kuchnia i łazienka. Jeśli chodzi o kuchnię to najwięcej zapłacimy za meble na wymiar. Dokupić trzeba będzie także sprzęt AGD, zlew, baterie, oświetlenie. Z kolei w łazience całkiem sporo kosztować będą kafle, wanna lub prysznic, baterie, podwieszana toaleta czy materiały zapewniające odpowiednią izolację wilgoci. Pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu są zwykle tańsze a ostateczny koszt zależeć będzie od oczekiwanego standardu.

Autor

  • Od dawna pracuje jako doradca. Zawodowo radzi ludziom jak wyeksponować ich mocne strony i zalety. Przykłada ogromną wagę do rozwoju osobistego. W ramach hobby pisze specjalistyczne artykuły do gazet.

2 thoughts on“Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie?

  1. Nie miałam kompletnie pomysłu na urządzenie domu i zleciłam to profesjonalnej firmie, która przesłała mi 3 projekty z czego wybrałam jeden. Dostałam dokładna listę gdzie mogę kupić wszystkie rzeczy np. płytki, meble co bardzo mi się podobało.

  2. Też zleciłam urządzenie mieszkania profesjonalnej firmie, ale ustaliłam budżet na który mogę sobie pozwolić. Wziełam usługę bez realizacji, tylko projekt z dokładnym rozpisem użytych płytek, mebli itp.

Comments are closed.