Inwestowanie w nieruchomości – sposoby

Inwestowanie w nieruchomości – sposoby

Na pytanie o to, w jaki sposób można inwestować w nieruchomości, istnieje wiele odpowiedzi. Obserwowany od wielu lat trend narastającego zainteresowania rynkiem nieruchomości – zarówno profesjonalnych jak i indywidualnych inwestorów – w oczywisty sposób wpływa na zwiększenie rozmaitych opcji.

 

Wymieniając kilka najpopularniejszych dróg lokowania kapitału w nieruchomościach, po pierwsze należy wspomnieć o zakupie mieszkania  – czy ogólnie, lokalu – pod wynajem. Taka inwestycja, niezależnie od tego, czy dotyczy najmu krótkoterminowego czy długoterminowego, wynajmu lokatorom bądź firmom, odznacza się zdecydowanie wyższą stopą zwrotu niż w przypadku lokaty bankowej. Pewną formą wynajmu jest również podnajem, w którym właściciel lokalu zezwala najemcy na wynajmowanie nieruchomości kolejnym podmiotom. Inną z kolei długoterminową formą inwestycji może być zakup działki pod dzierżawę, bądź jako alternatywa dla posiadania gotówki, tracącej na wartości z powodu inflacji.

 

Osoby zainteresowane uzyskiwaniem szybkiego przychodu najczęściej wybierają handel nieruchomościami, tzw. „flip”. Istotą flipu jest zakup mieszkania, którego cena jest z jakichś powodów niższa od rynkowej – np. lokalu do remontu, w złym stanie technicznym, lokalu wystawionego na licytację komorniczą, z zasobów spółdzielni, z przetargu itp. Po nabyciu i odświeżeniu bądź wyremontowaniu mieszkania jest ono jak najszybciej wystawiane na sprzedaż , której kwota często znacznie przewyższa cenę wcześniejszego zakupu. Czas trwania całego procesu potrafi zamknąć się nawet w przeciągu miesiąca.

 

Z innych sposobów inwestowania w rynek nieruchomości warto wspomnieć o lokowaniu funduszy w inwestycjach deweloperskich, czy o inwestycjach wspólnych – na przykład o zakupie zniszczonej kamienicy przez kilka osób, wspólnym jej odremontowaniu i sprzedaży bądź wynajmie pojedynczych mieszkań.

 

Wymienione kierunki to tylko kropla w morzu możliwości, jakie rynek nieruchomości daje osobom zainteresowanym pomnażaniem kapitału. Warto dodać, że – wbrew pozorom – nie tylko osoby bardzo zamożne mają dostęp do tego rodzaju inwestycji. Często można zaobserwować sytuację, w której mieszkanie przeznaczone do wynajmu, czy nieruchomość zakupiona w celu jej odnowienia i zyskownej sprzedaży, finansowana jest z kredytu hipotecznego. Obrazuje to wysokość dochodu, jaki można uzyskać, tzn., że potrafi on znacznie przewyższyć oprocentowanie pożyczki.

Autor

  • Od dawna pracuje jako doradca. Zawodowo radzi ludziom jak wyeksponować ich mocne strony i zalety. Przykłada ogromną wagę do rozwoju osobistego. W ramach hobby pisze specjalistyczne artykuły do gazet.

2 thoughts on“Inwestowanie w nieruchomości – sposoby

  1. Ja kupuję w miarę możliwości działki w okolicy mojego domu, z myślą o dzieciach….

  2. Kupiłem ostatnio mieszkanie do remontu pod wynajem, mam nadzieję, że inwestycja szybko mi się zwróci.

Comments are closed.